Kedves Rákóczis Diákok, Szülők, Pedagógusok!
Iskolánk a 2019-es esztendőben nagy mérföldkőhöz érkezett. 150 éve, 1869-ben alapították intézményünket. A sok –sok esztendő alatt változott, alakult az épület, de szellemisége, családias hangulata több ezer diáknak adott biztos tudást, gyermekszerető környezetet.
Kérlek, pillants vissza a múltba a jubileumi esztendőben! Legyél büszke arra, hogy ,,Rákóczis” vagy! Emlékezz azokra az időkre, amikor még velünk együtt koptattad az iskolapadot, ünnepelj velünk!
Pillantás a múltba
Az iskola 1869-ben alakult, „nagyvárosi elemi fiú tanoda” néven. A város az akkori területet, házat 500 koronáért vásárolta meg, majd 1877-ben két szobát ragasztottak az épülethez. Így már három helyiségben tanítottak, és ugyanebben az évben vezették be a tanrendet, ahol fiúk és lányok elemi oktatása folyt.
1898-ban államosították a létesítményt, így lett népiskola. Az épület mai formáját 1910-ben kapta.
Több neve volt az intézménynek: elsőként Bárány úti majd Nagyvárosi, Czakókerti iskolának nevezték. az út Rákóczi nevét 1906-ban a nagy fejedelem hamvainak hazahozatalakor kapta, így lett a Bárány úti iskolából Rákóczi.
Az intézmény hatosztályos elemi népiskolaként tette a dolgát. A két háború között az elemi és az óvodai oktatáson kívül tanoncképzés is folyt, de csak lányoknak. Fodrászokat és varrónőket képeztek.
A két világháború idején hadikórháznak alakították át a helyiségeket. A II. világháború éveiben, az angol-amerikai bombázások elől itt találtak menedéket a környék lakói. Hadikórháznak rendezték be és az iskola pincéjében a világháború után emberi testrészeket találtak, ezért aztán a pincét betemették.
1945-ig az oktatásért fizetni kellett: a tanévet pedig nem felezték, hanem harmadolták. Hogy milyen tárgyak voltak jó nyolcvan éve? A teljesség igénye nélkül: hit- és erkölcstan; beszéd- és értelemgyakorlat; magyar írás- és olvasás; magyar nyelvtan; helyesírás; fogalmazás; számolás meg mérés; földrajz; történelem; polgári jog és kötelesség; természetrajz; természettan; vegytan; szépírás; éneklés; rajzolás; testgyakorlás; gazdasági ismeretek; kézimunka. A legjobb jegy az egyes volt, az ötös bukásnak számított. A nebulók bizony féltek a tanítóktól, mert sűrűn csattogott a mogyorópálca vagy a vonalzó. Divat volt a tenyeres, a körmös, de a fenekest is bőven mérték. A háború után az intézmény 1960-ig fiúiskolaként tevékenykedett, majd 1961-től vegyes iskola lett. A termek padlója olajos volt, vaskályhákkal fűtöttek, és 1984-ig váltott tanítás volt. A nyolcvanas években megépült a tornaterem, és bővítették a létesítményt osztályokkal, könyvtárszobával, orvosi szobával. 1985-ben elsőként a megyében német tagozatos lett. Jelenleg tizenhat osztályban 393 diák koptatja padjait.
Intézményünk 2016-ban magyar-német két tanítási nyelvű általános iskola lett. A 2018-2019-es tanévtől kezdve mindkét első osztály két programmal indult: a Sakkpalota programmal és a magyar-német két tanítású nyelvű programmal. Ha iskolánk felé jársz, és a szívedben régi emlékeket őrzöl, mert vagy idejártál, vagy az édesapád, édesanyád, nagyszüleig tanultak itt, esetleg a gyerekeid vagy az unokáid ültek iskolánk padjaiban, kérlek el ne kerülj bennünket! Nyisd meg ajtóinkat, és gyere be! Nézd meg a folyosókat, a kiállított pályamunkákat, régi tárgyakat, és hidd el egy pillanatra, hogy a csengőszó megint neked szól.
Úgy, mint húsz, negyven vagy ki tudja, hány éve.