Új játék „ütötte fel fejét” hazánkban, ami egy vírus gyorsaságával terjed a fiatalok körében. Ez a pörgettyű – yo-yo keverék: a peonza.
Pár évvel ezelőtt még a yo-yo élte sokadik fénykorát, ebben az évben viszont a pörgettyűre hasonlító tárgy vette át a helyét. Azért csak hasonlít a régi játékra, mert itt már egy madzag segítségével hajthatunk végre különböző trükköket.
A peonza Mexikóból származik, eredetileg fából és fémből, illetve erős, tartós műanyagból és fémből áll. Leginkább a búgócsigára, vagy a pörgettyűre hasonlít. A játék lényege, hogy egy madzagot tekerünk az aljára, és helyes technika segítségével a földre dobjuk. Többen szokták játszani, és az nyer, akinek a legtovább állva marad a játékszere. Több fajtája is létezik, az alap, kezdőknek való peonzától, a profibb játékokig. Magyarországon nyolc különböző alfaja létezik, a Cometin, Cobra, Orion, Dianamante, Supercar, Tornado, Minicar és a Franxas.
Ha valakinek felkeltette az érdeklődését ez az újfajta pörgettyű, akkor a legtöbb játékboltban megtalálhatja a számára leginkább tetszőt. Fontos, hogy már ezt is hamisítják, így vigyázni kell, hogy csak a felsorolt nevű peonzák közül válasszunk.